قلات (روستای هدف گردشگری) :

دهکده ییلاقی قلات در فاصله تقریبی 40 کیلومتری شمال غربی شهر شیراز قرار دارد و یکی از دیدنی‌ترین جاذبه‌های طبیعی شهر شیراز به شمار می‌آید. این منطقه تفریحی در مسیر جاده شیراز -سپیدان جای گرفته است. مالکیت این منطقه مدت‌ها در اختیار بانو خورشید کلاه قوامی بوده و بعدها این مالکیت به خرده مالکین انتقال یافته است. بقایای کلیسای تجلیل مسیح، قلعه قزل ارسلان، آسیاب قدیمی و خانه‌های قدیمی در ساختار کوهستانی آن از جمله آثاری است که در این مکان دیده می‌شود. ساختار قدیمی روستای قلات با قابلیت‌های طبیعی چشمه‌سارها، باغ‌ها و آبشارهای زیبا، علاقمندان و دوستداران بی‌شماری را به این منطقه ییلاقی جلب نموده است.

 

پارك ملي بمو :

پارك ملي بمو كه در شمال شهر شيراز قرار دارد ، با نزديك به 45 هزار هكتار در سال 1341 به عنوان منطقه ي ممنوعه شناخته شد . اين عنوان بعدها به منطقه ي حفاظت شده ، پارك وحش و سرانجام در سال 1349 به پارك ملي تغيير يافت . قله بم كه 2700 متر ارتفاع دارد بلندترين قسمت پارك به شمار مي آيد در ميان سه رشته كوهي كه در جهت شرقي – غربي كشيده شده اند دشتهايي وجود دارد كه مكاني براي زيست آهوان محسوب مي شود همچنين قوچ ها و ميش هاي زيادي در دامنه هاي اين كوهها وجود دارند . از ديگر حيوانات اين پارك مي توان به پازن وحشي و بز اشاره كرد كه محل زيست آنها بيشتر در پرتگاههاي صخرهاي است . هواي معتدل منطقه و ميزا بارش مناسب باعث شده پارك بمو داراي پوشش گياهي شامل 300 نوع گياه باشد و همين پوشش مناسب باعث جمع شدن گروههاي از قوچ ، ميش ، آهو ، بز و يازن و همچنين درندگاني مانند گرگ پلنگ گربه ي جنگلي ، شغال روباه و كفتار در اين پارك بشود از ديگر گونه هاي حيات وحش اين پارك مي توان به پرندگاني چون عقاب طلايي هما كوكر دال و به خصوص دسته هاي بزرگ كبك و تيهوي كنار چشمه ها اشاره كرد پارك ملي بم همچنين يكي از مراكز بازديدهاي علمي و تحقيقاتي براي پژو هشگران به حساب مي آيد .


تنگ الله اكبر :

تنگ همان تنگه به معناي دره است و تنگ الله اكبر دروازه شيراز از سوي شمال مي باشد و در قديم از آنجا كه مشرف بر شهر شيراز بوده و دور نماي بسيار زيبايي را براي هر مسافري بوجود آورده است ، اين تنگه از اهنيت و شهرت خاصي برخوردار بوده است . چنانچه در اشعار شعرا ء و سفرنامه سياحان به كرات از آن مي شود . در اين تنگه چند اثر و ابنيه مهم وجود دارد كه عبارتند از : آب زنگي ك آب زنگي از قناتي جاري است كه بدست اتابك مظفر الدين زنگي در قرن ششم هجري قمري احداث شده و منبع آن دامنه جنوبي كوه بمو مي باشد . آب اين قنات از ابتدا بسيار كم بود اما به لحاظ گوار ا بودن آن شهرت دارد. انتهاي آب زنگي در تنگه بوده است .

دروازه قرآن
آبشار مارگون پارک ملی بمو
آبشار مارگون پارک ملی بمو

فهرست جاذبه هاي طبيعي استان فارس

نام شهرستان آثار طبيعي موجود مهمترين جاذبه طبيعي
آباده 17 چنارو- باغات فيروزي- چشمه ريز
استهبان 14 دره سرسبز مرغك- مجموعه ييلاقي دهن آسياب
ارسنجان 13 جنگل بناب- غارضحاك- چشمه زالوك
اقليد 15 درياچه شيرين كافتر- آبشار زيباي تنگ براق- چشمه شيرين و قدمگاه سده
بوانات 38 پيركدوئيه - چشمه سنجد- چهل چشمه - چشمه ريز
جهرم 16 آبگرم سيمكان - آبشار خفر-تفرجگاه آب انار
خرم بيد 8 قصر يعقوب- چشمه بناب - بيدستان
داراب 29 آبشار فدايي- چشمه گلابي-باغات فسارود- تنگ رغز- چشمه اغلان غز
زرين دشت 12 بركه سفيد- قلعه مزايجان
سپيدان 20 آبشار مارگون - تنگ تيزاب- چشمه شش پير- درياچه برم فيروز - پيست اسكي سپيدان
شيراز 65 برم دلك - آبشار كوهمر سرخي- روستاي غلات- درياچه مهارلو- باغات قصر دشت
فراشبند 9 چشمه برم فرهاد- چشمه آب پانيز
فسا 21 چهل چشمه - گربايگان- سلو- قمپ آتشكده
فيروز آباد 4 چشمه و تنگ زنجيران - جنگل تلخاب ميمند- تنگ ناري - جنگل دشت موك
قيرو كارزين 4 تفرجگاه بابانجم- سرآسياب - چشمه هفت آسياب
كازرون 10 درياچه پريشان - بيشاپور- تفرجگاه كوهمره
لارستان 7 غاربن بو- درياچه هيرم - مجموعه ييلاقي دهن آسياب
لامرد 4 آب گرم آب باد- تنگ لاورخشت
مرودشت 12 تنگ بستانك - چشمه ابوالمهدي- آبشار دشتك
ممسني 30 هفت برم - تنگ بوان - بيدخل- كوه درا
مهر 4 چشمه چك چك
ني ريز 12 درياچه بختگان - آبشار تام - دره پلنگان - بيد بخويه